baner-5.jpg
Slovensky
Úvodná stránka Podpora Články Čistota základom merania geometrie

Čistota základom merania geometrie

Mnohokrát nám zákazníci volajú, že hoci sme im len nedávno nakalibrovali geometriu a znivelovali zdvihák pre geometriu, od určitého času majú všetky autá po nastavení geometrie volant nakrivo, alebo ťahajú do strany. Žiadajú novú kalibráciu geometrie. Od nás však dostanú otázku: "V akom stave máte otočné taniere?" Väčšinou ich táto otázka zaskočí. Neveria, že by ony mohli byť zdrojom problému.

Vo väčšine prípadov problém nie je v presnosti merania a nastavenia geometrie vozidla, ani v tom,  či geometria drží nakalibrovanú presnosť, ale je to zapríčinené špinavými otočnými taniermi alebo špinavými zadnými posuvnými platňami, na ktoré sa auto pri meraní postaví.

Vysvetlime si to bližšie:

  • Pod vrchnou platňou predných otočných tanierov  alebo zadných posuvných platní sa nachádzajú guľôčky, ktoré zabezpečujú plynulý posuv vrchných platní. Ak sa medzi guľôčkami nachádza špina (napr. piesok, hrdza), posuv platní už nie je plynulý, ale obmedzený, nerovnomerný, zadrháva.
  • Nerovnomerný pohyb platne má za následok vznik pnutia aj v uchytení kolesa na náprave vozidla. Koleso sa dostatočne neposunie, alebo nenatočí na svoje skutočné miesto. Geometria sa potom meria a nastavuje na vozidle aj s nežiadúcimi cudzími pnutiami v uchytení kolies.
  • Výsledok je ten, že meranie geometrie je ovplyvnené, skreslené. Darmo automechanik argumentuje tým, že všetky hodnoty geometrie nastavil do požadovaných tolerancií.
  • Ak sa potom s takým autom ide na skúšobnú jazdu, v uchytení kolies na nápravy zmiznú pnutia (ktoré zapríčinili špinavé platne), kolesá sa natočia a posunú na svoje miesta a geometria auta je samozrejme už iná.

Na kontrolu čistoty otočných tanierov a zadných posuvných platní slúži ľudská dlaň. Položte ruku dlaňou na otočný tanier alebo posuvnú platňu. Ľahkými pohybmi posúvajte, natáčajte platne do ktorejkoľvek strany. V dlani nesmiete cítiť zadrhávanie, žiaden odpor voči pohybu.

Z tohto vyplývajúce dôležité ponaučenie:

U zariadení na meranie a nastavovanie geometrie vozidiel sa nesmie v žiadnom prípade zanedbávať ani pravidelná kontrola a údržba otočných tanierov a posuvných platní.

Ak máte záujem dozvedieť sa o geometrii vozidiel viac, môžete využiť ponuku z našich školení.

 

Súvisiace témy

 

Konzultácie, poradenstvo

 

Možnosť nákupu nových zariadení aj na lízing, možnosť odkúpenia pôvodných zariadení ak sú v dobrom technickom stave

 

 

Predaj, dovoz, montáž, zaškolenie na obsluhu, záruka 2 roky

 

Záručný a pozáručný servis, kalibrácie, revízie

 

Update databáz zariadení, upozornenie zákazníkov na koniec platnosti revízií

 

 

Školenia, dokumentácia, certifikáty